Putin Maaşını Düşürdü

Ukrayna krizi sebebiyle Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar ve düşen petrol fiyatları ile son olarak Batılı ülkelerin dev şirketlerinin Rusya’dan cekilmesinin etkileri, Rusya Devlet Baskanı Vladimir Putin’in maaşını da vurdu. Putin kendisiyle birlikte Rusya Başbakanı Medvedev ,başsavcı ve Devlet Sorusturma Komisyonu Baskanı maaşlarında yüzde 10 kesinti öngören kararı onayladı.
Putin ve diğer yöneticilerin aylık maaşları ile aylık ve 3 aylık ikramiyelerinde de yüzde 10 kesinti yapılacak. Karar 1 Mart 2015 itibariyle gecerli olacak. Yüzde 10’luk bu kesintiyle 3 milyon dolar tasarruf saglanmasi amaçlanıyor.
Rusya Devlet Baskanı Vladimir Putin,Batılı yaptirimlar nedeniyle gecen Aralik’ta da, 2016_2017 bütçesinde,verimsiz bütçe harcamalarında yüzde 5, devlet şirketlerinde yüzde 3 kesinti yapılmasını talep etmişti. Bütçede yapılan kesintilerle 36 milyon dolar tasarruf amaçlanıyor. Butçede 2015 yılı icin kesinti öngörmeyen Moskova Yönetimi üst düzey bürokrat  maaşlarını düşürmek için ise erken davrandı.
Yaşanan tüm gelişmeler Rusya’da Putin yönetimindeki 15 senelik refah döneminin Ukrayna krizi nedeniyle uygulanan batılı yaptırımlarla sona erdiği şeklinde yorumlanıyor.