Mortgage Sistemi ile Konut Sahibi Olmak Mümkün Müdür?

Mortgage denilen sistem gayrimenkul finansmanı anlamına gelmektedir. Bu sistem ile konut sahibi olmak çok kolaydır. Öncelikle yapmanız gereken şey, satın alacağınız konuta karar vermek ve ödeme dengenizi doğru bir şekilde ayarlamak olacaktır.

Konut satın almaya karar verdiğinizde, bilmelisiniz ki bu yatırım uzun vadeli bir yatırım olacaktır. Çünkü finans piyasasında olduğu gibi hızlı bir şekilde likite dönmek bu kadar kolay değildir. Gayrimenkul almaya karar verdiyseniz, değerlendirmelerinizi yaparken hem konu olan taşınmazın mevcut durumunu ve size sağlayacağı getirileri iyi değerlendirmelisiniz, hem de mevcut piyasa koşullarını iyi analiz ve takip etmelisiniz. Çünkü piyasadaki hareketler, faiz oranlarını da etkilemektedir.

Mortgage sistemi ile konut sahibi olurken önce sistemin nasıl çalıştığını bilmemiz gerekir. Sistemin işleyişinde kira ödemesi yapar ki mevcut konutun sahibi olursunuz. Düşünsenize her ay kira ödüyorsunuz ve oturmaya imkanınız olan bir konutu ücretini ödeyerek kullanıyorsunuz. O halde ödeme gücünüzün yettiği aynı şekilde bir konutu neden Mortgage sistemi ile satın almayasınız? Mortgage sisteminde kredi kullanımı yapmadan önce, tüm bankaların faiz oranlarını iyice araştırmanız gerekir. Çalışmaya karar verdiğiniz bankanın müşteri temsilcisi ile görüşerek tüm detayları öğrenmeli ve sistemle ilgili kafanıza takılan soruların cevabını almalısınız. Kredinizi erken kapatmak isterseniz, ödemeniz gereken komisyon oranının ne olduğunu veya ara ödeme yapmak isterseniz herhangi bir komisyon ödeyip ödemeyeceğinizi iyice öğrenmeli ve ödeme dengenizi ona göre ayarlamalısınız.