Konut Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Konut kredisi kullanarak, konut sahibi olurken öncelikle bankaların faiz oranlarını iyice araştırmanız gerekir. Burada zamanlamanın da doğru olması gerekir. Çünkü piyasanın mevcut durumu faiz oranlarını direkt etkilediği gibi, kredi kullanımı sırasında doğacak masraf ve komisyonları bile etkilemektedir. Konut kredisi almaya karar verdiğinize göre, satın alacağınız eve de karar verdiniz demektir. O halde öncelikle satın almaya karar verdiğiniz evin çevresinde bulunan diğer evlerin fiyatları hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Gerçek değeri ile satın almanız gereken konutun fiyat durumunu etkileyen birçok kriter mevcuttur. Evin bulunduğu semt, evin manzarası hatta apartmanın kaçıncı katında olduğu bile fiyatı etkileyen faktörler arasında yer alır.

Konut kredisi kullanımından önce piyasanın da nabzını tutmanız gerekir. Finans piyasaları son derece dinamik olmakla beraber aynı zamanda likittir. Halbuki gayrimenkul yatırımı yapmak uzun vadeli bir yatırım yapmak anlamına gelir. Bu nedenden dolayı getirilerinizi iyi hesaplamanız gerekir.

Konut kredisi kullanım aşamasına geldiğinizde aylık ödeme yapacağınız taksit tutarı, kullanacağınız kredinin vadesi, kredinin faiz oranı, kredi kullanım aşamasında ödeyeceğiniz komisyon ve masraflar, yapılması zorunlu sigortalar ve tekrar yenileme tarihleri konusunda mutabık kalmanız gerekir. Özellikle kredi kullanımından doğacak masraf kalemlerini en başından öğrenmelisiniz ki, bütçenizdeki ayarlamaları da ona göre yapabilin. Konut kredisi kullanarak, aldığınız gayrimenkulde eğer ikamet edecekseniz, kira ödeyeceğinize ilgili gayrimenkulün sahibi olursunuz. Kredinizin vade bitim tarihinde, borcunuz kalmadığında, konutun üzerindeki ipotek banka tarafından kaldırılır ve tamamen de sizin olur.