Konut Alımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Konut alımı yapacak olan kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı önemli hususlar mevcuttur. Eğer mevcut mali durumunuzu iyi planladıysanız, ödeme performansınız ve likiditeniz konut alımına uygun ise yapmanız gereken ilk şey, alacağınız konut hakkında yeterli bilgiye sahip olmak ve de piyasanın nabzını iyi tutabilmektir.

Gayrimenkul piyasasını iyi araştırmalı ve öncelikle fiyat analizi yapmalısınız. Fiyatlar, piyasadaki hareketlilikten direkt olarak etkilenmektedir. Çünkü piyasada yaşanan bir durgunluk veya bir dinamik durum, faiz oranlarını da etkilemektedir. Bu sebepten ötürü, konut fiyatlarını iyi takip etmeli ve Mortgage sisteminde kredi kullanıp gayrimenkul alımı yapacaksanız da bankaların faiz oranlarını iyice araştırmalısınız.

Konut alımı yaparken, satın alacağınız konutun bulunduğu hinterlandı, ilgili bölgedeki sosyal çevreyi ve ekonomik çevreyi, civardaki mevcut konut projelerini, çevrede hastane, okul gibi kurumların bulunup bulunmadığını iyi etüt etmelisiniz. Bu kriterlerin hepsi fiyatı etkilemekle beraber, sizin satın alacağınız gayrimenkulle ilgili gelecekteki getirisini de etkilemektedir. Dolayısıyla değerlendirmelerinizi yaparken, bu hususların hepsini dikkate almanız gerekmektedir.

Deprem yönetmeliğine uygun olması, ayrıca bölgede gelecekte herhangi bir kamulaştırma yapılıp yapılmayacağı gibi bilgileri de öğrenmemiz gerekir.

Tüm bu bilgiler paralelinde, şöyle bir durum ortaya çıkmaktadır. Siz eğer almaya karar verdiğiniz gayrimenkulü alarak gelecekte elde edeceğiniz gelirin de yüksek olacağını düşünüyorsanız doğru bir yatırım yapmak üzeresiniz demektir. Ancak, risk faktörleri yüksek ise ve gelecekte beklenen getirisinin de üzerinde kalıyorsa, yatırımınızı tekrar değerlendirmeniz gerekir.