Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ev satın almaya karar verdiyseniz eğer; hem heyecanlı bir karar aşamasındasınız demektir, hem de doğru adımı atabilmek için bazı bilgilere ihtiyacınız var demektir. Öncelikle bilmeniz gereken bir husus var ki, ev alırken ince eleyip sık dokumanız gerekir. Çünkü; sadece ev kiralarken bile ne kadar titizlikle davranmaktayız.

Ev alırken öncelikle evin konumunu iyi değerlendirmeniz gerekir. Çünkü evin bulunduğu bölge kadar konumu da fiyatını etkileyen kriterler arasında yerini almaktadır. Tapu kayıtlarının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Tapuda, konutun üzerinde herhangi bir şerh olup olmadığı veya kentsel dönüşüme tabi olup olmayacağının da araştırılması gerekmektedir. Konutun bulunduğu hinterlandın da iyice araştırılması gerekmektedir. Bölgedeki diğer evlerin fiyatları, emsallerinin mevcut durumları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Satın almaya karar verdiğiniz evin kat irtifak durumu ve deprem yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığının da bilmeliyiz. Fiyat konusunda görüşürken brüt metre kare üzerinden değil, net metre kare üzerinden konuşmalı ve fiyatı iyi etüt etmeliyiz.

Bir evin fiyatını etkileyen başka faktörlerde bulunmaktadır. Bunların başında, konutun bulunduğu semt, o semtteki ekonomik ve sosyal durum, evin cephesi, evin manzarası, hatta satın alacağınız konutun bulunduğu kat bile fiyata etki eder. Sizin yapmanız gereken şey; tüm bu kriterleri iyice değerlendirmek ve ona göre karar vermektir. Çünkü bu karar kısa vadeli bir karar olmayacaktır. Gayrimenkul yatırımı yapmak uzun vadeli bir yatırım yapmak demektir.