Huzurlu Ev Nasıl Dekore Edilir?

Sağlıklı bir yaşamın yolu akıllıca yapılmış ev dekorasyonlarından geçmektedir. Özellikle Feng Shui felsefesine göre dekore edilen evlerde daha sağlıklı bir yaşam mevcuttur. Doğa tarafında bizlere sunulan enerjinin evlerimize en iyi şekilde yansıması için evlerimize kolay enerji girişini sağlayacak bir dekorasyon çalışması yapmalıyız.

Doğada bulunulan alanların manyetik çekim kuvvetleri bambaşkadır. Aynı mahalledeki evlerin her biri size kendinizi farklı hissettirir bu tamamen Feng Shui’in savunmuş olduğu dekorasyon şekline göre kişilerin evlerinde mutlu olabileceği düşüncesini doğrulamaktadır.

Sağlığımız için evimizi nasıl döşemeliyiz?

Evlerimizi en rahat şekilde kullanabileceğimiz tarzda dekore etmeliyiz. Şık bir görüntü için rahat kullanımı olmayan ev mobilyalarınız sizi ne kadar mutlu eder? Bir süre sonra şık görüntüsünden vaz geçerek rahat kullanıma olanak sağlayacak şekilde dekore eder ve” oh be dünya varmış” diye Feng Shui’e teşekkür edebilirsiniz. Beden ve ruhunuzu, gözünüzü yormayacak şekilde bir dekorasyona imza atarak evinizde maksimum rahatlığı konforu buna bağlı olarak da mutluluğu ulaşabiliriz.

Ev içerisinde diğer odalara geçişimizi zorlaştırmayacak şekilde dekorasyon yaparak kendi hareketlerimizi kısıtlamamış olabiliriz. Bizi rahatsız eden kumaşlara sahip mobilyalardan uzak durmalıyız. Örneğin yakıcı bir kumaş özelliği bulunan kumaşlar ve deri koltuk döşemeleri yaz aylarında istenmeyen şekilde sırtımızı yakabilir bu durum sağlımız açısından bizi mutsuz eder.

Sevdiğimiz güzel figürlere ait aksesuarları tercih ederek onları her gördüğümüzde ruhen mutlu olabilirsiniz. Sevdiğiniz size huzur veren renklerle evlerinizin duvarlarını renklendirerek yine kendinizi çok daha sağlıklı ve mutlu hissedebilirsiniz. Sevdiğiniz çiçeklerden oluşan bir demet taze çiçeği masanızın üzerinde bulundurarak güzel kokular ve sevdiğiniz çiçekler eşliğinde mutluluğunuzu kolayca arttırabilirsiniz.

Konut Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Konut kredisi kullanarak, konut sahibi olurken öncelikle bankaların faiz oranlarını iyice araştırmanız gerekir. Burada zamanlamanın da doğru olması gerekir. Çünkü piyasanın mevcut durumu faiz oranlarını direkt etkilediği gibi, kredi kullanımı sırasında doğacak masraf ve komisyonları bile etkilemektedir. Konut kredisi almaya karar verdiğinize göre, satın alacağınız eve de karar verdiniz demektir. O halde öncelikle satın almaya karar verdiğiniz evin çevresinde bulunan diğer evlerin fiyatları hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Gerçek değeri ile satın almanız gereken konutun fiyat durumunu etkileyen birçok kriter mevcuttur. Evin bulunduğu semt, evin manzarası hatta apartmanın kaçıncı katında olduğu bile fiyatı etkileyen faktörler arasında yer alır.

Konut kredisi kullanımından önce piyasanın da nabzını tutmanız gerekir. Finans piyasaları son derece dinamik olmakla beraber aynı zamanda likittir. Halbuki gayrimenkul yatırımı yapmak uzun vadeli bir yatırım yapmak anlamına gelir. Bu nedenden dolayı getirilerinizi iyi hesaplamanız gerekir.

Konut kredisi kullanım aşamasına geldiğinizde aylık ödeme yapacağınız taksit tutarı, kullanacağınız kredinin vadesi, kredinin faiz oranı, kredi kullanım aşamasında ödeyeceğiniz komisyon ve masraflar, yapılması zorunlu sigortalar ve tekrar yenileme tarihleri konusunda mutabık kalmanız gerekir. Özellikle kredi kullanımından doğacak masraf kalemlerini en başından öğrenmelisiniz ki, bütçenizdeki ayarlamaları da ona göre yapabilin. Konut kredisi kullanarak, aldığınız gayrimenkulde eğer ikamet edecekseniz, kira ödeyeceğinize ilgili gayrimenkulün sahibi olursunuz. Kredinizin vade bitim tarihinde, borcunuz kalmadığında, konutun üzerindeki ipotek banka tarafından kaldırılır ve tamamen de sizin olur.

Mortgage Sistemi ile Konut Sahibi Olmak Mümkün Müdür?

Mortgage denilen sistem gayrimenkul finansmanı anlamına gelmektedir. Bu sistem ile konut sahibi olmak çok kolaydır. Öncelikle yapmanız gereken şey, satın alacağınız konuta karar vermek ve ödeme dengenizi doğru bir şekilde ayarlamak olacaktır.

Konut satın almaya karar verdiğinizde, bilmelisiniz ki bu yatırım uzun vadeli bir yatırım olacaktır. Çünkü finans piyasasında olduğu gibi hızlı bir şekilde likite dönmek bu kadar kolay değildir. Gayrimenkul almaya karar verdiyseniz, değerlendirmelerinizi yaparken hem konu olan taşınmazın mevcut durumunu ve size sağlayacağı getirileri iyi değerlendirmelisiniz, hem de mevcut piyasa koşullarını iyi analiz ve takip etmelisiniz. Çünkü piyasadaki hareketler, faiz oranlarını da etkilemektedir.

Mortgage sistemi ile konut sahibi olurken önce sistemin nasıl çalıştığını bilmemiz gerekir. Sistemin işleyişinde kira ödemesi yapar ki mevcut konutun sahibi olursunuz. Düşünsenize her ay kira ödüyorsunuz ve oturmaya imkanınız olan bir konutu ücretini ödeyerek kullanıyorsunuz. O halde ödeme gücünüzün yettiği aynı şekilde bir konutu neden Mortgage sistemi ile satın almayasınız? Mortgage sisteminde kredi kullanımı yapmadan önce, tüm bankaların faiz oranlarını iyice araştırmanız gerekir. Çalışmaya karar verdiğiniz bankanın müşteri temsilcisi ile görüşerek tüm detayları öğrenmeli ve sistemle ilgili kafanıza takılan soruların cevabını almalısınız. Kredinizi erken kapatmak isterseniz, ödemeniz gereken komisyon oranının ne olduğunu veya ara ödeme yapmak isterseniz herhangi bir komisyon ödeyip ödemeyeceğinizi iyice öğrenmeli ve ödeme dengenizi ona göre ayarlamalısınız.

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ev satın almaya karar verdiyseniz eğer; hem heyecanlı bir karar aşamasındasınız demektir, hem de doğru adımı atabilmek için bazı bilgilere ihtiyacınız var demektir. Öncelikle bilmeniz gereken bir husus var ki, ev alırken ince eleyip sık dokumanız gerekir. Çünkü; sadece ev kiralarken bile ne kadar titizlikle davranmaktayız.

Ev alırken öncelikle evin konumunu iyi değerlendirmeniz gerekir. Çünkü evin bulunduğu bölge kadar konumu da fiyatını etkileyen kriterler arasında yerini almaktadır. Tapu kayıtlarının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Tapuda, konutun üzerinde herhangi bir şerh olup olmadığı veya kentsel dönüşüme tabi olup olmayacağının da araştırılması gerekmektedir. Konutun bulunduğu hinterlandın da iyice araştırılması gerekmektedir. Bölgedeki diğer evlerin fiyatları, emsallerinin mevcut durumları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Satın almaya karar verdiğiniz evin kat irtifak durumu ve deprem yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığının da bilmeliyiz. Fiyat konusunda görüşürken brüt metre kare üzerinden değil, net metre kare üzerinden konuşmalı ve fiyatı iyi etüt etmeliyiz.

Bir evin fiyatını etkileyen başka faktörlerde bulunmaktadır. Bunların başında, konutun bulunduğu semt, o semtteki ekonomik ve sosyal durum, evin cephesi, evin manzarası, hatta satın alacağınız konutun bulunduğu kat bile fiyata etki eder. Sizin yapmanız gereken şey; tüm bu kriterleri iyice değerlendirmek ve ona göre karar vermektir. Çünkü bu karar kısa vadeli bir karar olmayacaktır. Gayrimenkul yatırımı yapmak uzun vadeli bir yatırım yapmak demektir.

Konut Alımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Konut alımı yapacak olan kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı önemli hususlar mevcuttur. Eğer mevcut mali durumunuzu iyi planladıysanız, ödeme performansınız ve likiditeniz konut alımına uygun ise yapmanız gereken ilk şey, alacağınız konut hakkında yeterli bilgiye sahip olmak ve de piyasanın nabzını iyi tutabilmektir.

Gayrimenkul piyasasını iyi araştırmalı ve öncelikle fiyat analizi yapmalısınız. Fiyatlar, piyasadaki hareketlilikten direkt olarak etkilenmektedir. Çünkü piyasada yaşanan bir durgunluk veya bir dinamik durum, faiz oranlarını da etkilemektedir. Bu sebepten ötürü, konut fiyatlarını iyi takip etmeli ve Mortgage sisteminde kredi kullanıp gayrimenkul alımı yapacaksanız da bankaların faiz oranlarını iyice araştırmalısınız.

Konut alımı yaparken, satın alacağınız konutun bulunduğu hinterlandı, ilgili bölgedeki sosyal çevreyi ve ekonomik çevreyi, civardaki mevcut konut projelerini, çevrede hastane, okul gibi kurumların bulunup bulunmadığını iyi etüt etmelisiniz. Bu kriterlerin hepsi fiyatı etkilemekle beraber, sizin satın alacağınız gayrimenkulle ilgili gelecekteki getirisini de etkilemektedir. Dolayısıyla değerlendirmelerinizi yaparken, bu hususların hepsini dikkate almanız gerekmektedir.

Deprem yönetmeliğine uygun olması, ayrıca bölgede gelecekte herhangi bir kamulaştırma yapılıp yapılmayacağı gibi bilgileri de öğrenmemiz gerekir.

Tüm bu bilgiler paralelinde, şöyle bir durum ortaya çıkmaktadır. Siz eğer almaya karar verdiğiniz gayrimenkulü alarak gelecekte elde edeceğiniz gelirin de yüksek olacağını düşünüyorsanız doğru bir yatırım yapmak üzeresiniz demektir. Ancak, risk faktörleri yüksek ise ve gelecekte beklenen getirisinin de üzerinde kalıyorsa, yatırımınızı tekrar değerlendirmeniz gerekir.

Kira Kontratı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kira kontratı, hem kiracının, hem de ev sahibinin haklarını korumak amaçlı hazırlanır. Ev sahibi burada taşınmazın sahibidir ve kiralayan olarak da geçer, kiracı ise taşınmazı kullanacak ve bedelini ödeyecek olan taraftır. Kira kontratında üzerinde anlaşılan maddelerin tam ve eksiksiz olarak belirtilmesi gerekir. Çünkü ilerleyen günlerde eğer her iki taraf arasında bir anlaşmazlık durumu söz konusu olur ise; kira sözleşmesi burada devreye girecektir.

Bir kira kontratında belirtilmesi gereken bazı ana maddeler vardır. Bunlar sözleşmeye konu olan taşınmazın bilgileri, adresidir. Diğer bilgilerden bahsedecek olursak kiracının ve kiraya verenin bilgileri, TC kimlik numaraları, adres bilgileri, varsa demirbaş bilgileri ve demirbaşların o günkü durumları, kira tutarının ödenmesi ile ilgili bilgiler yani aylık kira tutarı ve yıllık kira tutarı, ödeme şekli mutlaka belirtilmelidir. Kira kontratına göre, eğer kiracı kirayı ödemez ise, kiraya veren taraf öncelikle ihtarname çekmelidir. İhtarname gönderimi noter aracılığı ile olmaktadır. Kiracıya, bu yapmış olduğu aksi davranışı düzeltmesi için bir süre verilir. Burada konu ödenmeyen kira tutarı olduğuna göre, ihtarnamede belirlenen süreye kadar, ilgili tutarı ödemesi gerektiğine dair uyarıda bulunulur. Eğer ihtarnamede belirtilen süre zarfında, kiracı olan taraf ödemesini gerçekleştirmez ise, kiraya veren taraf dava açabilir. Ancak burada bilinmesi gereken bir husus da, önce ihtarname çekilip sonra gerekirse dava açılması gerekliliğidir. Çünkü ihtarname gönderimi yapılmadan dava açılır ise davanın reddi durumu gerçekleşebilir.

Ev Sahibinin Hakları Hakkında Genel Bilgiler

Ev sahibinin hakları ve kiracının hakları, Borçlar Kanunu’na göre düzenlemelere tabi tutulmuş ve yeniden yapılandırılmıştır. Bu çerçevede her 2 tarafında haklarının korunabilmesi ve yasal olarak hareket edilebilmesi için, öncelikle kira kontratının son derece düzgün ve de tam olarak hazırlanması gerekir. Çünkü, kira sözleşmesi resmi bir nitelik taşımaktadır. Kira sözleşmesinde tüm hususlar tam olarak belirtilmelidir. Ev sahibi, kiraya konu olan taşınmazı burası konutta olabilir, iş yeri de olabilir ; kiraya vermeye uygun bir şekilde kiracıya teslim etmekle yükümlüdür. Kiracı da aynı şekilde hareket etmeye mecburdur.

Kiracı, eğer kiraladığı konutun bulunduğu apartmanda komşulara karşı rahatsızlık verici davranışlarda bulunuyorsa, ev sahibi ihtarname çekerek, kiracının bu davranışını düzeltmesi için süre verebilir ve bu sebep aslında bir tahliye sebebidir aynı zamanda.

Kiracı eğer kira sözleşmesinde belirtilen kira tutarını belirtilen süre içinde ödemiyorsa da yine kiraya veren taraf yani ev sahibi ihtarname çekme hakkında sahiptir. Burada önemli olan önce ihtarname çekmek ve daha sonrasında tahliye için dava açmaktır. Çünkü önce ihtarname çekmeden, dava açımı yapılırsa davanın reddi durumu söz konusu olmaktadır. Kiracı olan taraf da, ilgili taşınmazı nasıl teslim aldı ise, yine aynı şekilde ev sahibine yani kiraya veren tarafa teslim etmek ile yükümlüdür. Bir de unutulmaması gereken husus; tahliye taahhütnamesi imzalandı ise kiracı, ev sahibi tüm yasal haklarını kullanabilir.