Apple Watch

Bugüne kadar iletişim ve bilgi teknolojilerinde hep bir adım önde olan Macintosh I-Phone teknolojisiyle dünyaya açıldığından bu yana geçen zamanda zirvede olduğunu kanıtlarcasına I-Phone ile çalışan ve bir ara yüz özelliğinden çok daha öte olan Apple Watch’ı piyasaya sürdü.

Saat, eşi benzeri bulunmayan yeni geliştirilmiş özellikleriyle hayatta her zaman diğerlerinden bir adım önde olmanızı sağlayacak kullanım kolaylığı sağlıyor. Kolunuzda olduğunu bile unutabileceğiniz kadar hafif olan tasarımı yanında kullanışlı ve anlık tepkimeleri diğer rakiplerinden çok daha üst düzeyde.

Saati kullanmak için kolunuzu kaldırdığınızda klasik bir Apple ekranı kadar tanıdık ama bir o kadar da yeni olan Watch Os’un açıldığını görüyorsunuz. Anlık tepkime süresi o kadar kısaltılmış ki, çok aceleniz olduğunda göz ucuyla şöyle bir göz atsanız bile, ayrıntıları kaçırmayacak kadar hassas, çok yüksek piksel yoğunluğu, grafik ve resimlerin mükemmel bir netliğe sahip olduğuna şahit olacaksınız. Bu da Apple Watch’ın en yeni teknolojilerinden biri olan saydam ve pürüzsüz retina ekran özelliği sayesinde oluyor. Özelliği ise yapımında elmastan sonra Dünya’nın en sert malzemesi olarak bilinen safir kristalin kullanılması…

Diyelim ki acelemiz yok ve saat haricinde hava durumu veya banka verilerinizle ilgili bilgilere ulaşmak istiyorsunuz. Her ne kadar yeni geliştirilen yazı tipinde bilgileri kolayca okuyabilseniz bile bazen ekranı büyütme ihtiyacı duyarsınız. Klasik parmakla büyütme bazen çok can sıkıcı olabiliyor. Kontrolü bir türlü ele alamıyorsunuz. İşte bu sorunu da düşünen Apple Watch mühendisleri, bizlere normal saatlerde bulunan kurma düğmesi yerine ekranı rahatlıkla büyütebileceğimiz, Digital Crown’u icat etmişler. Ufak bir dokunuşla ekranı rahatlıkla büyütüp, kaydırma işlemlerinizi saat üstünde rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

Gelelim menüler arasındaki dolaşım hızına. Ekrana yapılan baskı ve hafifçe dokunuş arasındaki farkı sezebilen, Multi Touch özelliğinin bir üst basamağı olan Force Touch, algılama teknolojisinin son durağı. Ne kadar rahat ve hızlı kullanıldığına inanamayacaksınız.

Apple Watch’ı farklı kılan en ilginç özelliklerinden biri de dokunma hissini sadece siz ona dokunurken değil onun da bileğinize dokunurken sizi algılaması olacak. İçinde geri bildirim üreten bir lineer uyarıcı (Taptic Engine) bulunan saat bu sayede size fiziksel aktiviteleriniz esnasında bilgi üretir ve kalp atışı gibi birçok kişisel özelliklerinizin durumunu kontrol etmenizi sağlar. Bununla da yetinmeyen Apple Watch, kızılötesi, Led’ler, fotodiyotlar aracılığıyla koruduğu sensörü, GPS, Wi-Fi ve ivmeölçerle koordineli kullanarak tüm fiziksel aktivitelerinizi ölçebilir.

İnsan yaşamını ve rahatlığını bir adım daha öne taşımış olan Apple Watch, geleceğin de temellerini şimdiden atmışa benziyor.